logo-mini

حکاکی شیمیایی

حکاکی شیمیایی به معنی ، حک ، کنده کاری و عمق بخشی طرح ، متن و یا مطلبی بر روی سطح جسم توسط فعل و انفعالات شیمیایی مواد می باشد.

در روش حکاکی شیمیایی فلزات ، قسمتی از سطح ورق و یا جسم مورد نظر که قبلا طرح و یا متن روی آن توسط پروسه مونتاژ ، کپی شده به وسیله اسید مربوط به این کار به نام اسید پرکلردوفور با غلظتی معین در درون وان مخصوص خوابانده به مدت زمان خاصی اسید داده می شود . حاصل کار حک وگود شدن طرح دلخواه می باشد.

آقای بیوک هاشمیه مدیر عامل گروه صنعتی چاپیران لیزر یکی از قدیمی ترین بنیان گذاران صنعت حکاکی شیمیایی و اسید کاری در این زمینه می باشند. ایشان از سال ۱۳۴۸ با ساخت کلیشه های دستگاه های چاپ تامپو ، چاپ رول و کلیشه های نروماده دستگاه های پرس و داغی و پلاک های تجاری و صنعتی ، در این زمینه فعالیت داشته اند و این تجربه و دانش را تا به امروز ارتقاء داده و امروزه گروه صنعتی چاپیران لیزر ارائه دهنده این خدمات حکاکی شیمیایی می باشد .

از پروسه حکاکی شیمیایی عموما در مواردی استفاده می شود که دستگاه های حکاکی لیزری فلزات یا از انجام آن ساقط اند و قادر به عمق بخشی زیاد در سایز های بزرگ نمی باشند و یا هزینه اجرای کار توسط دستگاه لیزر بسیار بالا می باشد .

گروه صنعتی چاپیران لیزر با بهره گیری از صنعت حکاکی شیمیایی ، ارائه دهنده خدمات ساخت پلاک های صنعتی ،این نوع از حکاکی برروی قطعات فلزی ، و ساخت خط کش ها و قطعات مدرج می باشد .

نمونه هایی از حکاکی شیمیایی را مشاهده می نمایید .

https://www.instagram.com/p/BIxAjH6jU3H/?taken-by=artechsign

https://www.instagram.com/p/BKzx2thDUhM/?taken-by=artechsign