پیکتوگرام

پیتو گرام چیست؟

پیکتوگرام چیست ؟

پیکتوگرام نشانه ای است که یک پنداره ، شیء ، فعالیت ، مکان یا رویداد را آشکار می کند . تصویر نگاری یک گونه نوشتن است که پنداره ها از راه کشیدن منتقل می شوند . این پایه دوره میخی و تا حدودی هیروگیلیف است که از تصویر و نقاشی در کنار حروف بهره می برند .

سومریان و مصریان باستان اولین انسان هایی بودند که با تصویرنگاری بر روی سنگ و چوب با انسان های دیگر ارتباط برقرار کردند .

برای راهنمایی افراد مخصوصا در هتل ها و مراکز خرید از پیکتوگرام یا تصاویر راهنما استفاده می شود ، پیکتوگرام ها باید به گونه ای طراحی شوند که افراد در نگاه اول معنی اصلی آن را تشخیص دهند . از آنجا که افراد مختلفی با فرهنگها و زبانهای خاص خود وارد این مکان ها می شوند ، نشانه های تصویری و نوشتاری تقریبا در همه جای دنیا به یک شکل کاربرد دارند تا نقش خود را به عنوان راهنما به خوبی ایفا کنند .

می توان گفت که پیکتوگرام ها یک زبان جهانی هستند و برای کودکان ، بزرگسالان ، سالمندان ومعلولیت نشانه های مشخصی می باشند که آنها را به راحتی به مقصد مورد نظر سوق می دهد .

البته طراحی این تصاویر به ظاهر ساده بیش از هر چیز دیگر دارای ارزش است ؛ زیرا طرحی که طراح برای پیکتوگرام ترسیم می کند باید با خطوط و سطح های بسیار ساده با رعایت اصول زیبایی شناسی و با کمترین رنگ انجام شود ، این طرح ها با اینکه بسیار ساده هستند اما باید به گونه ای باشند که با نگاه اول تداعی کننده اشکال مورد نظر باشند تا بیننده دچار ابهام نشود   .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *